386 352 653
Po-Pá:10:00-15:00

ČLÁNEK: Znovuobjevení ztracené odrůdy Guarnaccia

Farma La Pergola se nachází v oblasti Cimmento Rosso v rámci obce Forio. Kromě výborného jídla a pití (kupříkladu jejich domácí džemy, či jejich vyhlášený králík Cacciatra) je to hlavně místo, které se snaží o udržení a především obnovu místních tradic. Pokud se vydáme od vstupní brány farmy cestou lemovanou zeleným tufem a hustou vegetací, přes kterou tu a tam z dálky prosvítá sytě modré moře, dojdeme k opravdové raritě – dvěma mlýnským kamenům, na kterých roste vinná réva tradičním středomořským způsobem. Majitel farmy pan Giosuè zde produkuje výborná vína přímo z plodů místní vinice, která patří jeho rodině již po 5 generací. Jeho hlavní chloubou je však odrůda vína zvaná Guarnaccia – odrůda která je sice na ostrově přítomná od nepaměti, ale její původ zůstává neznámý. Pan Giosuè byl charakteristikou a záhadným původem této odrůdy přímo okouzlen.

Gaurnaccia je odrůda červených hroznů jejíž jméno přináší k jejímu původu spíše více zmatků a nejasností. Její název totiž naznačuje, že by mohla být blízce příbuzná francouzské odrůdě Grenache, která původně pochází ze Španělska (tam nese název Garnacha Tinta). Bohužel tuto hypotézu žádný z provedených testů DNA nepotvrdil. Historické prameny o původu odrůdy Guarnaccia také mlčí. Další studie navrhují, že by to mohla být jedna z mnoha druhů odrůd importovaných z Řecka během jejich osidlování ostrova přibližně 600 let před naším letopočtem. Tuto hypotézu podporuje i rozmístění lokací, kde se naše tajemná odrůda objevila – Kampánie, Ischie a Kalábrie jsou všechno oblasti kde Řekové své kolonie zakládali.

Pravý původ odrůdy se možná nikdy nedozvíme protože je navíc ve vinařství velmi běžné, že vína jedné odrůdy se na různých místech, či dokonce v rámci jedné oblasti, označují různými jmény a v jménech odrůd tak vládne trochu zmatek.

Nicméně pan Giosuè má jasno v jednom, tato odrůda v sobě skýtá velký potenciál a víno vyrobené z ní chutná báječně. Produkce farmy je přibližně 600-700 litrů tohoto vína za rok, nečekejte tedy, že se s ním setkáte na policích Vašeho supermarketu, nicméně budete-li někdy na Ischii mít cestu kolem farmy pana Giosuèho, určitě zajděte toto vynikající víno ochutnat!

Vytvářím objednávku...