386 352 653
Po-Pá:10:00-15:00

ČLÁNEK: Svátky na Ischii aneb jak Ischitánci slaví

Ráda bych Vám přiblížila oblíbené svátky, které se na ostrově Ischii každoročně slaví. Svátky na Ischii jsou vždy spojené s velkolepími oslavami. Atmosféra je naprosto jedinečná, typicky italská. Určitě stojí za to, navštívit Ischii v době, kdy se zde některý ze svátku koná. Kromě tradičních křesťanských svátků, jako jsou Vánoce a Velikonoce spojené s vítáním jara, se zde slaví také Vinobraní d´Ischia na konci září.
 
Svátky v obci Ischia Porto a Ponte: velmi oblíbený je svátek jejich patrona Svatého Giovana Giuseppe della Groce, jenž připadá na první neděli v září. Tento svátek provází velkolepé oslavy, světelná výzdoba, ohňostroje a folklorní představení. Vše vrcholí procesím, kdy sochu Svatého převážejí věřící po moři. Dalším velkolepím svátkem je Svátek Svaté Anny (někdy také nazýván Sagra del Mare - Svátek moře), který připadá každoročně na 26. července. Tento svátek patří mezi ty nejoblíbenější. Zde se snoubí velkolepost s tradicí. Jedná se o slavnost, při které vyplouvají na moře alegorické lodě (tzv. plující divadla s herci, kteří předvádějí různé příběhy). Během večera se přihlížejícím představí postupně každá ze šesti obcí se svojí speciálně upravenou lodí a poté je vyhlášen vítěz nejoriginálnějšího plavidla. Vše je zakončeno simulací hořících stěn Aragonského hradu (jako přípomínka útoku pirátů) a velkolepým ohňostrojem. Tento svátek má prastarý původ: v dřívějších dobách rybáři osvítili své lodě lampami a ozdobili je květinami a poté na nich převáželi těhotné ženy právě ke kostelíku Svaté Anny (patronka šestinedělí), aby zde získali požehnání. Další oblíbený svátek připadá na 26. srpna, kdy se slaví svátek Svatého Alessandra. Tento svátek se nese v historickém duchu. Jedná se o průvod, který vychází z Aragonského hradu v čele s králem, královnou, generály a dvorními dámami. Celý průvod je oděn do tradičních ischitásnkých starověkých kostýmů.
 
Během oslav (Velikonoční pondělí a svátek Svatého Jana 24. června) se tančí tradiční a složitý ischitánský tanec - N´drezzata. Tento typický tanec se tančí v kruhu. Dalo by se říci, že spíše než tanec připomíná bojové umění. Dle tradice ho předvádějí pouze muži. Hlavního slova se ujímá tzv. mistr, který mluví místním dialektem o způsobu života Ischitánců. V rytmu se poté pohybují všichni účastníci, kteří v pravé ruce svírají mazzariello (hůl) a v levé ruce dřevěnou šavli. Dalšími typickými tanci, které se tančí při dokončení stavby domu, jsou A´vattuta a Ilasteca.
 
Svátky o obci Forio: 21. - 30. března se zde slaví svátek Maddony Addoloraty, 31. března svátek Corsa dell´Angelo, 14. - 16. června svátek San Vito (Svatého Víta) a 12. září Santa Maria al Monte. Hlavním svátkem v obci Lacco Ameno je svátek La Festa di Santa Restituta, který připadá na 16. - 18. května. V obci Serrara Fontana slaví svátek La Festa di San Nicola al Monte Epomeo, který připadá na 6. prosince. Svátky v obci Barano: 16. srpna se zde slaví svátek La Festa di San Rocco a 24. června již zmiňovaný svátek Svatého Giovanni Guiseppe (Svatého Jana), kdy se tančí tradiční ischitánský tanec N´drezzata.
 
Navštivte některý z těchto ischitánských svátků a poznejte nezapomenutelnou atmosféru spojenou s místní tradicí a pohostinností.
Vytvářím objednávku...