386 352 653
Po-Pá:10:00-15:00

ČLÁNEK: Procida – maličký ostrov v Neapolském zálivu

Ostrov Procida je součástí tzv. Flegrejských polí a byl vytvořen seismickými pohyby země. Hlavní charakteristikou ostrova jsou pestrobarevné domky, rybářské loďky a známý přístav La Corricella. Procida je vzdálena přibližně 25 km od Neapole a patří mezi nejmenší ostrovy v Neapolském zálivu. I přes svoji ne příliš velkou rozlohu nabízí pestré bohatství. Procida je obklopena překrásnými zahradami a citrusovými háji. Původní název ostrova zněl Prochyta, což je slovo řeckého původu a v překladu zní něco jako „nižší“ (ve spojení nižší postavení vůči Ischii). Mezi prvními osadníky byli Řekové a po nich Římané, kterým ostrov sloužil jako „odpočinkové a relaxační“ místo pro potěšení. Ostrov byl často napadán Saracény a devastován zejména piráty z Afriky, kteří brali místní obyvatele do otroctví.
V posledních letech se Procida ocitá na výslunní cestovního ruchu a stává se z ní významná turistická oblast, která je vyhledávána pro své úchvatné pláže a čisté moře. Přímo na hraně moře se tyčí Hrad Il Castrum Porchytae, který má typické středověké hradby. Pevnost zůstala dodnes téměř neporušená. Uprostřed pevnosti se mimo jiné nachází také kostel, ve kterém je historický archiv i knihovna (z roku 1500).
V letních měsících se konají na ostrově zajímavé kulturní slavnosti, které lákají turisty z celého světa. Nejznámější slavností je Sagra del mare (Svátek moře), který probíhá v polovině léta. Během této slavnosti se vybírá nejkrásnější dívka ostrova. Dívky mají tradiční kroje či bohatě zdobené kostými. Na Velký pátek se koná jeden z nejdůležitějších a nejimpozantnějších průvodů – Utrpení Krista a Pašije.
Velkým přínosem je pro ostrov rybolov (Procida má vlastní střední rybářskou školu) a zemědělství. To se zabývá zejména vinařstvím, pěstováním zeleniny a citrusů – na ostrově se pěstují obrovské šťavnaté citrony zvané cedri. Nedaleko od Procidy se nachází malý ostrov Vivara, který je v dnešní době přírodní rezervací pro chráněná zvířata.
Vytvářím objednávku...